Το Ναυτικό και Ιστορικό Μουσείο Γαλαξειδίου συμμετέχει στο ΙΒ’ Πανελλήνιο Συνέδριο Ναυτικών Μουσείων, 12 – 13 Ιουνίου 2021, Άνδρος, , δείτε ονλάιν τις εργασίες

Σάββατο, 12 Ιουνίου, από τις 9.30, το 12ο Πανελλήνιο Συνέδριο Ναυτικών Μουσείων, ζωντανά…

13:50 ΝΑΥΤΙΚΟ ΚΑΙ ΙΣΤΟΡΙΚΟ ΜΟΥΣΕΙΟ ΓΑΛΑΞΕΙΔΙΟΥ
Νικόλαος Κατσικούλης, Πρόεδρος Δικτύου Δελφών, και Χρυσάφω Τσώνου, Υπάλληλος Ναυτικού και Ιστορικού Μουσείου Γαλαξειδίου, Δήμου Δελφών

15:00-17:10 Μουσεία και Συλλογές υπερτοπικού χαρακτήρα, Φορείς έρευνας και μελέτης της ναυτικής ιστορίας
Συντονισμός: Εμμανουήλ Πετράκης, Αρχιπλοίαρχος (Μ) Π.Ν. ε.α., Πρόεδρος Διοικητικού Συμβουλίου Ναυτικού Μουσείου Κρήτης
Γεώργιος Κουρεντής, Πλοίαρχος Ε.Ν., Μέλος της Επιτροπής και Ειδικός Σύμβουλος επί των ναυτικών θεμάτων του Ναυτικού και Ιστορικού Μουσείου Γαλαξειδίου

Τα πεπραγμένα των ελληνικών ναυτικών μουσείων κατά την τριετία 2018 – 2021

9:30 -10:30 Καλωσόρισμα και Χαιρετισμοί επισήμων
− Καλωσόρισμα του Δημάρχου Άνδρου, κου Δημητρίου Λοτσάρη
− Χαιρετισμός της Υπουργού Πολιτισμού και Αθλητισμού, κας Λίνας Μενδώνη
− Χαιρετισμός του Γενικού Γραμματέα Αιγαίου και Νησιωτικής Πολιτικής, Υπουργείου Ναυτιλίας και Νησιωτικής Πολιτικής, κου Μανώλη Κουτουλάκη
− Χαιρετισμός της Προϊσταμένης της Διεύθυνσης Νεότερης Πολιτιστικής Κληρονομιάς, Υπουργείου Πολιτισμού και Αθλητισμού, κας. Σταυρούλας Φωτοπούλου
− Χαιρετισμός του Δημάρχου Καβάλας, κου Θεόδωρου Μουριάδη
10:30-10:50 Εναρκτήρια ομιλία της Προέδρου Ναυτικού Μουσείου Ελλάδος, κας Αναστασίας Αναγνωστοπούλου-Παλούμπη
10:50-11:10 Τιμητικές αναφορές για τη συμβολή τους στο θεσμό στον Αντιναύαρχο Κωνσταντίνο Μανιουδάκη ΠΝ εα, τέως Πρόεδρο του Ναυτικού Μουσείου Κρήτης, και στην πρόσφατα εκλιπούσα Ροδούλα Σταθάκη-Κούμαρη.

11:10 – 14:00 Μουσεία και συλλογές τοπικής ιστορίας

Συντονισμός: Αναστασία Αναγνωστοπούλου-Παλούμπη, Πρόεδρος Ναυτικού Μουσείου
Ελλάδος
Δημήτρης Γιαννίσης, Αντιδήμαρχος Πολιτισμού, Ναυτικό Μουσείο Άνδρου

11:10 ΝΑΥΤΙΚΟ ΜΟΥΣΕΙΟ ΑΝΔΡΟΥ
Δημήτρης Γιαννίσης, Αντιδήμαρχος Πολιτισμού Άνδρου
11:20 ΝΑΥΤΙΚΟ ΜΟΥΣΕΙΟ ΚΑΒΑΛΑΣ
Χρήστος Τζανάκος, Πλοίαρχος Ε.Ν.-Πλοηγός, Πρόεδρος Φίλων Δημοτικού
Ναυτικού Μουσείου Καβάλας
11:30 ΜΟΥΣΕΙΟ ΝΑΥΤΙΚΗΣ ΠΑΡΑΔΟΣΗΣ ΚΑΙ ΣΠΟΓΓΑΛΙΕΙΑΣ ΝΕΑΣ ΚΟΥΤΑΛΗΣ ΛΗΜΝΟΥ & ΚΕΝΤΡΟ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ ΚΑΙ ΝΑΥΤΙΚΗΣ ΠΑΡΑΔΟΣΗΣ ΜΟΥΔΡΟΥ
Γιώργος Κουντούρης, Πρόεδρος Κοινότητας Νέας Κούταλης Λήμνου, και Ελένη Σταματέρη, Υπεύθυνη Κέντρου Ενημέρωσης Ιστορίας & Ναυτικής Παράδοσης Μούδρου
11:40 ΝΑΥΤΙΚΟ ΜΟΥΣΕΙΟ ΧΙΟΥ
Άννα Σιταρά, Επιμελήτρια
11:50 ΝΑΥΤΙΚΟ ΜΟΥΣΕΙΟ ΟΙΝΟΥΣΣΩΝ
Ελένη Αχλιόπτα-Κούνη, Επιμελήτρια
12:00 ΝΑΥΤΙΚΟ ΜΟΥΣΕΙΟ ΚΑΛΥΜΝΟΥ
Ιωάννης Χειλάς, Υπεύθυνος Μουσείου
12:10 ΝΑΥΤΙΚΟ ΜΟΥΣΕΙΟ ΘΗΡΑΣ
Νικολέττα Νομικού, Πρόεδρος Δ.Σ.
12:20 ΝΑΥΤΙΚΟ ΜΟΥΣΕΙΟ ΣΥΜΗΣ
Δήμος Σύμης
12:30 ΝΑΥΤΙΚΟ ΜΟΥΣΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Εμμανουήλ Πετράκης, Αρχιπλοίαρχος (Μ) Π.Ν. ε.α., Πρόεδρος Δ. Σ.
12:40 ΜΟΥΣΕΙΟ ΝΑΥΤΙΚΗΣ ΤΕΧΝΗΣ ΚΑΙ ΠΑΡΑΔΟΣΗΣ ΝΕΑΠΟΛΗΣ
Αλεξάνδρα Χαραμή, Πρόεδρος Δ.Σ. Κοινωφελούς Επιχείρησης Παιδείας και Περιβάλλοντος Δήμου Μονεμβασιάς
12:50 ΙΣΤΟΡΙΚΟ ΑΡΧΕΙΟ-ΜΟΥΣΕΙΟ ΥΔΡΑΣ
Κωνσταντίνα Αδαμοπούλου, Προϊσταμένη ΙΑΜΥ
13:00 ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗ-ΜΟΥΣΕΙΟ ΛΑΪΚΗΣ ΤΕΧΝΗΣ & ΙΣΤΟΡΙΑΣ ΚΑΙ ΝΑΥΤΙΚΟ ΜΟΥΣΕΙΟ ΔΗΜΟΥ ΣΑΛΑΜΙΝΑΣ
Ελένη Π. Μπίλλια, Πρόεδρος Ν.Π.Δ.Δ.
13:10 ΜΟΥΣΕΙΟ ΑΛΙΕΙΑΣ ΚΑΙ ΝΑΥΠΗΓΙΚΗΣ ΔΗΜΟΥ ΠΕΡΑΜΑΤΟΣ
Δήμος Περάματος (αναμένεται τελική επιβεβαίωση)
13:20 ΜΟΥΣΕΙΟ ΝΑΥΤΙΚΗΣ ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΗΣ ΠΑΡΑΔΟΣΗΣ ΣΚΙΑΘΟΥ
Γιάννης Παρίσης, Πλοίαρχος Ε.Ν., Πρόεδρος
13:30 ΝΑΥΤΙΚΟ ΜΟΥΣΕΙΟ ΛΙΤΟΧΩΡΟΥ
Ιωάννης Τριανταφύλλου, Πρόεδρος
13:40 ΝΑΥΤΙΚΟ-ΛΑΟΓΡΑΦΙΚΟ ΜΟΥΣΕΙΟ ΙΘΑΚΗΣ
Αθηνά Αρσένη, Πρόεδρος Πολιτιστικής Επιτροπής Δήμου Ιθάκης
13:50 ΝΑΥΤΙΚΟ ΚΑΙ ΙΣΤΟΡΙΚΟ ΜΟΥΣΕΙΟ ΓΑΛΑΞΕΙΔΙΟΥ
Νικόλαος Κατσικούλης, Πρόεδρος Δικτύου Δελφών, και Χρυσάφω Τσώνου, Υπάλληλος Ναυτικού και Ιστορικού Μουσείου Γαλαξειδίου, Δήμου Δελφών
14:00-15:00 Διάλειμμα
15:00-17:10 Μουσεία και Συλλογές υπερτοπικού χαρακτήρα, Φορείς έρευνας και μελέτης της ναυτικής ιστορίας
Συντονισμός: Εμμανουήλ Πετράκης, Αρχιπλοίαρχος (Μ) Π.Ν. ε.α., Πρόεδρος Διοικητικού Συμβουλίου Ναυτικού Μουσείου Κρήτης
Γεώργιος Κουρεντής, Πλοίαρχος Ε.Ν., Μέλος της Επιτροπής και Ειδικός Σύμβουλος επί των ναυτικών θεμάτων του Ναυτικού Ιστορικού Μουσείου Γαλαξειδίου
15:00 ΝΑΥΤΙΚΗ ΣΥΛΛΟΓΗ ΠΟΛΕΜΙΚΟΥ ΜΟΥΣΕΙΟΥ
Θεοφάνης Βλάχος, Ανθυπολοχαγός (ΦΠΖ) Ιστορικός, Επιμελητής Ιστορικού Αρχείου Πολεμικού Μουσείου
15:10 ΠΛΩΤΟ ΝΑΥΤΙΚΟ ΜΟΥΣΕΙΟ – Θ/Κ «Γ. ΑΒΕΡΩΦ» Ανθυποπλοίαρχος (Ε) ΠΝ Γεώργιος Κυριαζής, Τμηματάρχης
15:20 ΙΔΡΥΜΑ ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗΣ ΛΑΣΚΑΡΙΔΗ
Κωνσταντίνος Ι. Μαζαράκης-Αινιάν, Αντιναύαρχος ΠΝ ε.α., Διευθυντής
15:30 ΜΟΥΣΕΙΟ ΝΑΥΤΙΚΗΣ ΠΑΡΑΔΟΣΗΣ
Γεώργιος Μαρκογιάννης, Διευθυντής
15:40 ΜΙΛΑΝΕΙΟ ΝΑΥΤΙΚΟ ΜΟΥΣΕΙΟ
Αντώνης Μιλάνος, Ιδρυτής
15:50 ΝΑΥΤΙΚΟ ΜΟΥΣΕΙΟ ΤΕΧΝΗΣ ΚΑΙ ΠΑΡΑΔΟΣΗΣ «ΑΕΙΝΑΥΤΕΣ»
Βασίλης Γυαρίμουστας, Πρόεδρος
16:00 ΜΟΥΣΕΙΟ ΝΑΥΠΗΓΙΚΩΝ ΚΑΙ ΝΑΥΤΙΚΩΝ ΤΕΧΝΩΝ ΑΙΓΑΙΟΥ
Γεώργιος Στάντζος, Δήμαρχος Ανατολικής Σάμου, και Κωνσταντίνος Δαμιανίδης, Επιστημονικός Υπεύθυνος συγκρότησης Συλλογής και Πρόεδρος του Συλλόγου του Συλλόγου Φίλων του Μουσείου
16:10 ΜΟΥΣΕΙΟ ΑΛΙΕΥΤΙΚΩΝ ΣΚΑΦΩΝ ΚΑΙ ΕΡΓΑΛΕΙΩΝ Ν. ΜΟΥΔΑΝΙΩΝ ΧΑΛΚΙΔΙΚΗΣ
Φίλιππος Αθανασάρας, Ειδικός Συντονιστής Βιώσιμης Ανάπτυξης, Κινητικότητας, Προώθησης Ποδηλάτου & Διοργάνωσης ΕΕΚ Δήμου Νέας Προποντίδας, Υπεύθυνος του Μουσείου
16:20 ΝΑΥΤΙΚΟ ΜΟΥΣΕΙΟ ΣΑΜΗΣ
Γεράσιμος Μαρκέτος, γιος του εμπνευστή και κατασκευαστή του Μουσείου, κ. Σωτήρη Μαρκέτου
16:30 ΙΝΣΤΙΤΟΥΤΟ ΙΣΤΟΡΙΑΣ ΕΜΠΟΡΙΚΗΣ ΝΑΥΤΙΛΙΑΣ
Ζήσιμος Ζέρβας, Αντιπλοίαρχος Λ.Σ. Διευθυντής
16:40 ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΙΣΤΟΡΙΑΣ ΝΑΥΤΙΚΟΥ ΤΟΥ ΠΟΛΕΜΙΚΟΥ ΝΑΥΤΙΚΟΥ
Βλάσιος Οικονόμου, Ανθυποπλοίαρχος (Ε) ΠΝ, επιτελής ΥΙΝ – ιστορικός
16:50 ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΙΝΣΤΙΤΟΥΤΟ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ ΝΑΥΤΙΚΗΣ ΠΑΡΑΔΟΣΗΣ
Ειρήνη Χρυσοχέρη, Ενάλιος Αρχαιολόγος
17:00 ΝΑΥΤΙΚΟ ΜΟΥΣΕΙΟ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ
Αναστασία Αναγνωστοπούλου-Παλούμπη, Πρόεδρος
17:10-17:40 Διάλειμμα
17:40-18:40 Συμπεράσματα – Σύνταξη και έγκριση ψηφίσματος IΒ’ Πανελληνίου Συνεδρίου Ναυτικών Μουσείων»
Συντονισμός:
Αναστασία Αναγνωστοπούλου-Παλούμπη, Πρόεδρος Ναυτικού Μουσείου Ελλάδος
Μανώλης Πετράκης, Αρχιπλοίαρχος ΠΝ (εα), Πρόεδρος Ναυτικού Μουσείου Κρήτης
Χρήστος Τζανάκος, Πρόεδρος Φίλων του Δημοτικού Ναυτικού Μουσείου Καβάλας
Δημήτρης Γιαννίσης, Αντιδήμαρχος Πολιτισμού, Ναυτικό Μουσείο Άνδρου