Όσκαρ 2018: Οι υποψηφιότητες (γράφει η Ζωή Κακοτρίχη)

Όσκαρ 2018: Οι υποψηφιότητες

γράφει η Ζωή Κακοτρίχη, 25.1.2018
μπλογκ στο «Ζω Φωκίδα!»: Σινεφίλ

H Αμερικανική Ακαδημία Κινηματογράφου, Τεχνών κι Επιστημών ανακοίνωσε τις πολυαναμενόμενες οσκαρικές υποψηφιότητες για φέτος.

Η ανακοίνωση πραγματοποιήθηκε από τους ηθοποιούς Τίφανι Χάντις και Άντι Σέρκις από το Samuel Goldwyn Theater στο Μπέβερλι Χιλς της Καλιφόρνια.

Η 90ή τελετή απονομής των βραβείων Όσκαρ θα πραγματοποιηθεί την Κυριακή 4 Mαρτίου 2018 – μια εβδομάδα αργότερα από τη συνηθισμένη ημερομηνία, ώστε να μη συμπέσει με τους χειμερινούς Ολυμπιακούς Αγώνες – με παρουσιαστή τον Τζίμι Κίμελ.

Ποιες ταινίες πήραν προβάδισμα, ποιες επιλογές ήταν αναμενόμενες, ποιες ήταν οι εκπλήξεις και τι ρεκόρ σημειώθηκαν;

H «Μορφή του Νερού» του Γκιγιέρμο Ντελ Τόρο ήταν ο μεγάλος νικητής, κερδίζοντας συνολικά 13 υποψηφιότητες. Ακολούθησε η (μέχρι στιγμής υποτιμημένη στα βραβεία) «Δουνκέρκη» του Κρίστοφερ Νόλαν με 8 υποψηφιότητες. 7 υποψηφιότητες συγκέντρωσε ένα από τα μεγάλα φαβορί της βραδιάς, οι «Τρεις Πινακίδες Έξω από το Έμπινγκ στο Μιζούρι» του Μάρτιν Μακ Ντόνα.

Με 6 υποψηφιότητες κατεβαίνουν τα «Αόρατη Κλωστή» του Πολ Τόμας Άντερσον και «Η Πιο Σκοτεινή Ώρα». Τo «Lady Βird» της Γκρέτα Γκέργουιγκ διεκδικεί Όσκαρ σε 5 κατηγορίες, ισοφαρίζοντας το «Blade Runner 2049» του Ντενί Βιλνέβ που δηλώνει την παρουσία του, επίσης, σε 5 πεντάδες.

Τέλος, με 4 υποψηφιότητες κατεβαίνουν στην οσκαρική κούρσα τα «Να Με Φωνάζεις Με Το Όνομά Σου», «Mudbound» και «Star Wars: Οι Τελευταίοι Jedi», με 3 τα «Εγώ, η Τόνια», «Βaby Driver» και «Τρέξε!», ενώ το «The Post: Απαγορευμένα Μυστικά» του Στίβεν Σπίλμπεργκ κατέληξε μόνο με δύο υποψηφιότητες, όσες και τα «Πεντάμορφη και το Τέρας» και «Βικτώρια & Αμπντούλ».

Πάμε να δούμε αναλυτικά τις επιλογές των ψηφοφόρων της Ακαδημίας:

  • ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΤΑΙΝΙΑ

«H Μορφή του Νερού»

«Οι Τρεις Πινακίδες Έξω από το Έμπινγκ, στο Μιζούρι»

«Lady Bird»

«Τρέξε!»

«Δουνκέρκη»

«Να Με Φωνάζεις Με το Όνομά Σου»

«The Post: Απαγορευμένα Μυστικά»

«H Πιο Σκοτεινή Ώρα»

«Αόρατη Κλωστή»

  • ΣΚΗΝΟΘΕΣΙΑ

Γκιγιέρμο Ντελ Τόρο για τo «H Μορφή του Νερού»

Γκρέτα Γκέργουιγκ για το «Lady Bird»

Τζόρνταν Πιλ για το «Τρέξε!»

Πόλ Τόμας Αντερσον για το «Αόρατη Κλωστή»

Κρίστοφερ Νόλαν για το «Δουνκέρκη»

  • Α’ ΑΝΔΡΙΚΟΣ ΡΟΛΟΣ

Γκάρι Όλντμαν για το «H Πιο Σκοτεινή Ώρα»

Ντάνιελ Ντέι Λιούις για το «Αόρατη Κλωστή»

Τίμοθι Σαλαμέ για το «Να Με Φωνάζεις Με το Όνομά Σου»

Ντάνιελ Καλούγια για το «Τρέξε!»

Ντένζελ Γουάσινγκτον για το «Roman J. Israel, Esq.»

  • Α’ ΓΥΝΑΙΚΕΙΟΣ ΡΟΛΟΣ

Φράνσις ΜακΝτόρμαντ για το «Οι Τρεις Πινακίδες Εξω από το Εμπινγκ, στο Μιζούρι»

Μάργκο Ρόμπι για το «Εγώ, η Τόνια»

Μέριλ Στριπ για το «The Post: Απαγορευμένα Μυστικά»

Σίρσα Ρόναν για το «Lady Bird»

Σάλι Χόκινς για το «H Μορφή του Νερού»

  • Β’ ΑΝΔΡΙΚΟΣ ΡΟΛΟΣ

Σαμ Ρόκγουελ για το «Οι Τρεις Πινακίδες Έξω από το Έμπινγκ, στο Μιζούρι»

Γουίλεμ Νταφόε για το «The Florida Project»

Γούντι Χάρελσον για το «Οι Τρεις Πινακίδες Έξω από το Έμπινγκ, στο Μιζούρι»

Ρίτσαρντ Τζένκινς για το «H Μορφή του Νερού»

Κρίστοφερ Πλάμερ για το «Όλα τα Λεφτά του Κόσμου»

  • Β’ ΓΥΝΑΙΚΕΙΟΣ ΡΟΛΟΣ

Άλισον Τζάνεϊ για το «Εγώ, η Τόνια»

Λόρι Μέτκαλφ για το «Lady Bird»

Οκτάβια Σπένσερ για το «H Μορφή του Νερού»

Μέρι Τζ. Μπλάιτζ για το «Mudbound»

Λέσλι Μάνβιλ για το «Αόρατη Κλωστή»

  • ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΞΕΝΟΓΛΩΣΣΗ ΤΑΙΝΙΑ

«Μια Φανταστική Γυναίκα» του Σεμπάστιαν Λέλιο (Χιλή)

«The Insult» του Ζιάντ Ντουεϊρί (Λίβανος)

«Χωρίς Αγάπη» του Αντρέι Ζβιάγκιντσεφ (Ρωσία)

«Η Ψυχή και το Σώμα» της Ιλντικο Ενιέντι (Ουγγαρία)

«Το Τετράγωνο» του Ρούμπεν Εστλουντ (Σουηδία)

  • ΔΙΑΣΚΕΥΑΣΜΕΝΟ ΣΕΝΑΡΙΟ

Τζέιμς Αϊβορι για το «Να Με Φωνάζεις Με το Όνομά Σου»

Ααρον Σόρκιν για το «Molly’s Game»

Σκοτ Νιουστάντερ και Μάικλ Χ. Γουέμπερ για το «The Disaster Artist»

Ντι Ρις και Βέρτζιλ Γουίλιαμς για το «Mudbound»

Σκοτ Φρανκ, Τζέιμς Μάνγκολντ, Μάικλ Γκριν για το «Logan»

  • ΠΡΩΤΟΤΥΠΟ ΣΕΝΑΡΙΟ

Μάρτιν ΜακΝτόνα για το «Οι Τρεις Πινακίδες Έξω από το Έμπινγκ, στο Μιζούρι»

Γκρέτα Γκέργουιγκ για το «Lady Bird»

Τζόρνταν Πιλ για το «Τρέξε!»

Γκιγιέρμο Ντελ Τόρο και Βανέσα Τέιλορ για το «H Μορφή του Νερού»

Έμιλι Β. Νόρτον και Κουμάιλ Ναντζιάνι για το «Έρωτας Μετ’ Εμποδίων»

  • ΜΟΥΣΙΚΗ

Κάρτερ Μπόργουελ για το «Οι Τρεις Πινακίδες Έξω από το Έμπινγκ, στο Μιζούρι»

Χανς Ζίμμερ για το «Δουνκέρκη»

Αλεξάντρ Ντεσπλά για το «H Μορφή του Νερού»

Τζόννυ Γκρίνγουντ για το «Αόρατη Κλωστή»

Τζον Γουίλιαμς για το «Star Wars: Οι Τελευταίοι Jedi»

  • ΤΡΑΓΟΥΔΙ

Remember Me από το «Coco» (Κρίστεν Άντερσον Λόπεζ, Ρόμπερτ Λόπεζ)

This is Me από το «The Greatest Showman» (Benj Pasek, Τζάστιν Πολ)

Mighty River από το «Mudbound» (Μαίρη Τζ. Μπλάιτζ)

Stand up for Something από το «Marshall» (Νταϊάν Ουόρεν, Common)

The Mystery of Love από το «Να Με Φωνάζεις Με το Όνομά Σου» (Σούφγιαν Στίβενς)

  • ΚΟΣΤΟΥΜΙΑ

Μαρκ Μπρίτζες για το «Αόρατη Κλωστή»

Ζακλίν Ντουράν για το «Η Πεντάμορφη και το Τέρας»

Ζακλίν Ντουράν για το «H Πιο Σκοτεινή Ώρα»

Κονσολάτα Μπόιλ για το «Βικτώρια & Αμπντούλ»

Luis Sequeira για το «H Μορφή του Νερού»

  • ΜΑΚΙΓΙΑΖ και ΚΟΜΜΩΣΕΙΣ

Ντανιέλ Φίλιπς και Λουλία Σέπαρντ για το «Βικτώρια και Αμπντούλ»

Καζουχίρο Τσούτζι, Ντέιβιντ Μαλινόβσκι και Λούσι Σίμπικ για το «H Πιο Σκοτεινή Ώρα»

Arjen Tuiten για το «Θαύμα»

  • ΗΧΗΤΙΚΟ ΜΟΝΤΑΖ

Νέιθαν Ρομπιταιλ και Nelson Ferreira για το «H Μορφή του Νερού»

Άλεξ Γκίμπσον και Ρίτσαρντ Κινγκ για το «Δουνκέρκη»

Μαρκ Μανγκίνι και Θίο Γκριν για το «Blade Runner 2049»

Ren Klyce και Μάθιου Γουντ για το «Star Wars: Οι Τελευταίοι Jedi»

Τζούλιαν Σλέιτερ για το «Baby Driver»

  • ΜΙΞΗ ΗΧΟΥ

Γκλεν Γκότιε, Κρίστιαν Κουκ και  Μπράντ Ζοέρν για το «H Μορφή του Νερού»

Μαρκ Γουαϊνγκάρτεν, Γκρεγκ Λάντακερ και Γκάρι Α. Ρίζο για το «Δουνκέρκη»

Μακ Ρουθ, Ρον Μπάρτλετ και Νταγκ Χέμφιλ για το «Blade Runner 2049»

Στιούαρτ Γουίλσον, Ren Klyce, Ντέιβιντ Πάρκερ και Μάικλ Σέμανικ για το «Star Wars: Οι Τελευταίοι Jedi»

Μάρι Χ. Έλλις, Τζούλιαν Σλέιτερ και Τιμ Καβαγκίν για το «Baby Driver»

  • ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΙΚΗ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ

Πολ Οστερμπέρι, Jeffrey A. Melvin και Σέιν Βιου για το «H Μορφή του Νερού»

Νέιθαν Κρόουλι και Γκάρι Φέτις για το «Δουνκέρκη»

Σάρα Γκρίνγουντ και Κέιτι Σπένσερ για το «Η Πεντάμορφη και το Τέρας»

Ντένις Γκάσνερ και Alessandra Querzola για το «Blade Runner 2049»

Σάρα Γκρίνγουντ και Κέιτι Σπένσερ για το «H Πιο Σκοτεινή Ώρα»

  • ΟΠΤΙΚΑ ΕΦΕ

Τζον Νέλσον, Πολ Λάμπερτ, Ρίτσαρντ Ρ. Χούβερ και Gerd Nefzer για το «Blade Runner 2049»

Κρίστοφερ Τάουνσεντ, Γκάι Ουίλιαμς, Τζόναθαν Φόκνερ και Ντάνιελ Σούντικ για το «Φύλακες του Γαλαξία 2»

Τζο Λέτερι, Νταν Λέμον, Ντάνιελ Μπάρετ και Τζοέλ Ουιστ για το «Ο Πλανήτης των Πιθήκων: Η Σύγκρουση»

Μπέν Μορίς, Μάικ Μαλχόλαντ, Κρις Κόρμπαουλντ και Νιλ Σκάνλαν για το «Star Wars: Οι Τελευταίοι Jedi»

Στίβεν Ροζενμπάουμ, Τζεφ Γουάιτ, Σκοτ Μπένζα και Μίχαελ Μάϊνάρντους για το «Κονγκ: Η Νήσος του Κρανίου»

  • ΜΟΝΤΑΖ

Λι Σμιθ για το «Δουνκέρκη»

Sidney Wolinsky για το «H Μορφή του Νερού»

Tatiana S. Riegel για το «Εγώ, η Τόνια»

Τζον Γκρέγκορυ για το «Οι Τρεις Πινακίδες Έξω από το Έμπινγκ, στο Μιζούρι»

Τζόναθαν Άμος & Paul Machliss για το «Baby Driver»

  • ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑΣ

Ρότζερ Ντίκινς για το «Blade Runner 2049»

Χόιτε βαν Χόιτεμα για το «Δουνκέρκη»

Νταν Λόστσεν για το «H Μορφή του Νερού»

Μπρούνο Ντελμπονέλ για το «H Πιο Σκοτεινή Ώρα»

Ρέιτσελ Μόρισον για το «Mudbound»

  • ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΤΑΙΝΙΑ ΚΙΝΟΥΜΕΝΩΝ ΣΧΕΔΙΩΝ

«Αρχηγός από κούνια» των Τομ Μακ Γκράθ και Ράμσεϊ Αν Ναϊτό

«The Breadwinner» των Νόρα Τούμεϊ και Άντονι Λίο

«Coco» των Λι Άνκριτς και Ντάρλα Κ. Άντερσον

«Φερδινάνδος» του Κάρλος Σαλντάνια

«Loving Vincent» των Dorota Kobiela, Χιού Ουέλσμαν, Σον Μπόμπιτ, Ιβάν Μάκταγκαρτ και Χιού Ουέλσμαν

  • ΤΑΙΝΙΑ ΜΙΚΡΟΥ ΜΗΚΟΥΣ ΚΙΝΟΥΜΕΝΩΝ ΣΧΕΔΙΩΝ

«Lou» των Ντέιβ Μουλινς και Dana Murray

«Dear Basketball» των Γκλεν Κιν και Κόμπι Μπράιαντ

«Revolting Rhymes» των Jakob Schuh και Γιαν Λαχάουερ

«Negative Space» των Max Porte και Ru Kuwahata

«Garden Party» των Victor Caire και Gabriel Grapperon

  • ΤΑΙΝΙΑ ΜΙΚΡΟΥ ΜΗΚΟΥΣ

«The Eleven OClock» των Ντέριν Σόλε και Τζος Λόσον

«The Silent Child» των Κρίς Όβερτον και Ρέιτσελ Σέντον

«My Nephew Emmett» του Kevin Wilson Jr.

«DeKalb Elementary» του Ριντ Βαν Ντίκ

«Watu Wote: All of Us» των Katja Benrath και Τομπάιας Ρόζεν

  • ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΝΤΟΚΙΜΑΝΤΕΡ

«Abacus: Small Enough to Jail» των Στιβ Τζέιμς, Μαρκ Μίτεν και Τζούλι Γκόλντμαν

«Faces Places» των Ανιές Βαρντά και Ροζαλί Βάρντα

«Icarus» των Μπράϊαν Φόγκελ και Ντάν Κόγκαν

«Last Men in Aleppo» των Firas Fayyad, Καρίμ Αμπίντ και Soren Steen Jepersen

«Strong Island» των Γιάνς Φορντ και Τζόσλιν Μπάρνς

  • ΝΤΟΚΙΜΑΝΤΕΡ ΜΙΚΡΟΥ ΜΗΚΟΥΣ

«Heroin(eτων Ελέιν Μακ Μίλλιον Σέλντον και Κέρριν Σέλντον

«Edith+Eddie» των Λάουρα Τσεκοουάι και Τόμας Λι Ράιτ

«Knife Skills» του Τόμας Λένον

«Traffic Stop» των Κέιτ Ντέιβις και Ντέιβιντ Χάλμπρονερ «Heaven Is a Traffic Jam on the 405» του Φρανκ Στιφέλ